historia
Pierwsza wizyta doktora Carla Simontona w Polsce w 1997 roku stanowiła oficjalne wprowadzenie Programu Simontona do naszego kraju. Jednak od wielu lat terapeuci i lekarze polscy stosowali elementy tej metody w wspieraniu leczenia osób chorych na raka. Program Simontona jest to poznawczo-behawioralny program psychoterapii przeznaczony dla pacjentów onkologicznych i ich najbliższych, stawiający sobie za cel poprawę funkcjonowania emocjonalnego pacjenta, wzrost zaangażowania w proces leczenia, poprawę komunikacji z otoczeniem itp. Jest to program o udokumentowanej skuteczności, z powodzeniem stosowany w licznych ośrodkach onkologicznych na całym świecie, z programami szkoleniowymi dla terapeutów w USA, Japonii, Szwajcarii, Niemczech i Polsce. Na tych stronach znajdziesz bliższe informacje dotyczące naszego programu szkoleniowego i terapeutycznego (patrz spis zagadnień po lewej stronie). Jest to jedyny program zgodny z wymaganiami Simonton Cancer Center i osobiście wspierany przez Carla Simontona. Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) jest elementem Programu Simontona. Szkolenie w RTZ jest zarówno doskonałym uzupełnieniem umiejętności terapeutycznych dla osób zajmujących sie pomocą chorym na raka, ale przede wszystkim stanowi skuteczny system terapii poznawczo-behawioralnej polegającej na nauczaniu metod samodzielnego rozwiązywania problemów emocjonalnych i stosowanej w wielu zaburzeniach psychiatrycznych (od uzależnień i zaburzeń osobowości, po depresję, natręctwa i lęki).
Dr O. Carl Simonton – amerykański lekarz, onkolog-radioterapeuta, pionier psychoonkologii, twórca spójnego i wszechstronnego programu psychoterapeutycznego dla chorych na raka i osób ich wspierających. Pod koniec lat sześćdziesiątych Simonton zauważył, że chorzy na raka nie współpracowali z nowym i obiecującym programem radioterapeutycznym. Okazało się, że główną przyczyną braku współpracy z zalecanym programem było poczucie beznadziei. Gdy zaczął zgłębiać sposoby radzenia sobie z poczuciem beznadziei, zaadoptował wyobraźnię jako metodę motywacyjną stosowaną w zarządzaniu i biznesie. Gdy zastosował wyobraźnię u swojego pierwszego pacjenta z bardzo zaawansowanym rakiem krtani, rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania. Nie tylko, że nowotwór złośliwy cofnął sie w bardzo krótkim czasie, ale też pacjent nie miał nawet najmniejszych objawów ubocznych naświetlań i powrócił do pełnego zdrowia. Od tego pierwszego doświadczenia minęło ponad 30 lat. Program Simontona podlegał wielu modyfikacjom idącym daleko poza pozytywne nastawienie oraz wyobraźnię i obecnie obejmuje zarówno poznawczo-behawioralny model samopomocy emocjonalnej – Racjonalną Terapię Zachowania (RTZ) rozwijający „kompetencję emocjonalną”, jak i terapię indywidualną, grupową i rodzinną, edukację, rozwój duchowy/filozoficzny, stawianie i osiąganie celów bez ryzyka niepowodzenia, relaksację i wyobraźnię, aktywność fizyczną, rozwijanie systemu wsparcia i umiejętności komunikacji z bliskimi, a także wiele innych elementów stanowiących wszechstronny i spójny program psychoonkologiczny. Od swych początków Program Simontona stanowił uzupełnienie konwencjonalnego leczenia onkologicznego i nie powinien go zastępować. Program Simontona, który jest teraz nauczany w wielu krajach Europy (w tym w Polsce), USA i Japonii, był pierwszym programem psychoterapeutycznym, który w badaniach naukowych wykazał, że uzupełnienie leczenia konwencjonalnego odpowiednią interwencją psychoterapeutyczną, przeciętnie zwiększa dwukrotnie długość przeżycia chorych, przy znacznie poprawionej jakość życia.
W Polsce jednym z propagatorów tego podejścia jest Dr Mariusz Wirga, psychiatra, obecnie dyrektor d/s kontroli jakości w Ośrodku Onkologicznym Simontona w Malibu w Kalifornii. Dr M. Wirga jest też między innymi autorem pierwszego w Polsce poradnika samopomocy emocjonalnej dla chorych na raka pt. „Zwyciężyć chorobę”, współautorem „ABC Twoich emocji” oraz rozdziału poświeconego terapiom behawioralnym w „Encyclopedia of Mental Health” (Academic Press, 1998), a także opatrzył wstępami polskie wydania książek Carla Simontona: „Tryumf życia” i „Powrót do zdrowia”. Jest też autorem wielu publikacji, m.in. artykułu „Teoria, biologia i terapia w psychoneuroimmunologii” opublikowanego przez „Charaktery”, który w ciągu pierwszych dwóch miesięcy po opublikowaniu został „odwiedzony” przez ponad 250 tysięcy czytelników na stronach WWW.