WARSZTATY TERAPII SIMONTONOWSKIEJ
Dlaczego warsztaty?
Dr Carl Simonton uważał, że najlepszą formułą dla terapii, którą stworzył były warsztaty grupowe. Dlatego skupiamy się na organizacji warsztatów w niewielkich 10-16 osobowych grupach. Najczęściej są to zajęcia kilkudniowe, zlokalizowane w pensjonatach czy ośrodkach wypoczynkowych, blisko natury.
Dla kogo?
Zajęcia organizowane są szczególnie z myślą o osobach doświadczających choroby onkologicznej obecnie lub w przeszłości.
Intencją dr Carla Simontona było również to, aby opieką psychologiczną otoczyć osoby wspierające chorego – dlatego na zajęcia zapraszamy osoby z rodziny, przyjaciół czy znajomych.
Co dzieje się podczas warsztatu?
Uczestnicy biorą udział w zajęciach wykładowo-warsztatowych. Program zawiera ok. 10 modułów. Każdy moduł ma swój temat – wśród nich m.in. wzmacnianie energii i witalności, budowanie nadziei, komunikacja i sięganie po wsparcie, radzenie sobie z trudnymi emocjami. Mimo grupowego charakteru spotkań, nie ma przymusu dzielenia się osobistymi przeżyciami czy włączania się w każde ćwiczenie. Między zajęciami uczestnicy mają do dyspozycji czas wolny.
Co mi to da?
Lepsze radzenie sobie ze stresem i lękiem nie tylko podnosi jakość życia i pozwala nabrać energii na inne, przynoszące satysfakcję i radość aktywności. Obniżenie poziomu stresu wpływa również dobrze na pracę układu immunologicznego, który częściowo odpowiada za niszczenie komórek nowotworowych. Ponadto w sytuacji, kiedy jeden członek rodziny choruje, mogą pojawić się nieporozumienia w rodzinie czy wśród przyjaciół – zwrócenie uwagi na skuteczną i otwartą komunikację pozwala na łagodniejsze rozwiązywanie niepożądanych konfliktów lub ich unikanie.
Oprócz wartości przyswojonych technik i nowych umiejętności przez cały czas trwania turnusu uczestnicy mają możliwość skorzystania z indywidualnej rozmowy z terapeutą, podzielenia się swoimi obawami i troskami, wymienienia doświadczeń z innymi uczestnikami sesji.
Co mówią uczestnicy warsztatów?
Warsztaty można z pełnym przekonaniem polecić zarówno chorym na początku trudnej drogi, jak i zdrowiejącym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie w różnych tematach zajęć. Ponadto nie zawsze można spotkać się w grupie osób „po diagnozie”. Jest czas na wymianę doświadczeń, na bliskość, na przegadane wieczory, na odsunięcie codzienności na plan dalszy i zdrowienie.
…
Jestem 1,5 roku po przebytej chorobie i nikt tak profesjonalnie do tej pory nie dał mi wsparcia w procesie wychodzenia z tej choroby, pokazując, że można sobie pomóc. Szkoda tylko, że tak późno, że nikt tego nie nagłaśnia, że do wszystkiego trzeba dojść samemu. Powinnam była tutaj trafić rok temu. Uniknęłabym tak wielu niepotrzebnych stresów. Bardzo profesjonalne warsztaty z psychologiem, uczące metod odchodzenia od starego myślenia. Jestem zachwycona! Nigdy nie sądziłam, że podczas takich zajęć mogę tak bardzo się odprężyć, nie myśleć. Dziękuję.
…
Udział w warsztatach wniósł do mojego życia wiele dobrych zmian z których wcześniej nie zdawałam sobie sprawy. Wreszcie zrozumiałam, że jedyne co prawdziwe, to jest tu i teraz. Po co martwić się o przeszłość, której już nie ma, albo o przyszłość, której jeszcze nie ma.
…
Potrzebowałam nauczyć się nazywać i rozróżniać emocje. Zrozumieć swoją chorobę i moje ograniczenia związane z nią. Warsztaty pomagają w nauczeniu się technik oraz dają możliwość bycia z ludźmi, którzy ze względu na swoją chorobę przewartościowali wiele spraw w swoim życiu i warto słuchać takich relacji, to one wydają mi się najbardziej przekonywujące i rzeczywiste. Cały program spójny, nie ma nic na siłę i nie potrzeba się spinać, aby nadążyć.
…
Świetny, przemyślany program! Warsztaty, które na początku postrzegałam jako opcję rozwoju stały się dla mnie wspaniałą podróżą, gdzie w kolejnych etapach mogłam doświadczyć czegoś wyjątkowego. Każde z zajęć wniosło mnóstwo odkryć, a zarazem zabawę, lekkość, zachwyt, śmiech.
…
Najwspanialsza inwestycja w moim życiu. Siły wyższe tak chciały, żebym tu trafiła. W jeden dzień podjęłam decyzję i nawet nie oczekiwałam, że będzie tak wspaniale!
…
Warsztaty są świetnym pomysłem na przepracowanie rozmaitych problemów związanych z chorobą zarówno dla osób chorujących jak i ich bliskich. Dobrym i ważnym wymiarem jest bycie podczas warsztatów poza domem.
…
Relacja z otoczeniem zwłaszcza rozmowy to bardzo istotna sprawa, a to uświadomiły mi zajęcia. Jestem wdzięczna, że już po pierwszym pobycie poprawiły się moje relacje z wieloma osobami. Dziękuję!
.
Polecamy reportaż o Rafale Poniatowskim i jego doświadczeniu z Terapią Simontonowską
Tu można poczytać o Terapii Simontonowskiej:
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/wywiady/220810,rak-to-doswiadczenie
https://alivia.org.pl/wiedza-o-raku/terapia-simontonowska-z-perspektywy-pacjentki/