nie jesteś zalogowany
Zaloguj się

Uwagi dla uczestników

Uwagi szczegółowe dla uczestników Sesji Programu Simontona

Ze względu na intensywny charakter sesji, a także na odbywającą się rzeczywistą terapię podczas tych kursów, prosimy o uważne przeczytanie poniższych wskazówek i planu zajęć oraz ich przestrzeganie.

Sesja Programu Simontona, jest to pięciodniowa sesja terapeutyczno-szkoleniowa dla pacjentów, ich bliskich oraz szkolacych sie terapeutow. Każdemu z pacjentów ma towarzyszyć osoba wspierajaca (zwykle małżonek/ka, przyjaciel, itp) – jest to warunek uczestnictwa. Osoba wspierająca uczestnicząca w kursie z pacjentem nie wnosi opłat. Planujemy przyjąć dziewięciu pacjentów z osobami wspierającymi.

Cała pięcio-dniowa sesja składa się z 10 modułów. Każdy moduł zawiera część wykładową – seminarium, po której nastepuje praca w grupach. Ponieważ będziemy mieli dziewięciu pacjentów, będziemy mieli trzy grupy terapeutyczne (w każdej 3 pary pacjent+wspierajacy), które pracowałyby z przypisanym terapeutą. Szkolący się pracować będą w grupach treningowych po ok 6-8 szkolących się, które będą pracowały z wyłonionymi wcześniej sprawozdawcami. Sprawozdawcy będą codziennie po zakonczonej sesji wieczornej przekazywali nam i dyskutowali postęp/problemy w ich grupach. Skład grup terapeutycznych i treningowych pozostaje niezmieniony przez pięć dni sesji.

Podczas sesji z pacjentami skoncentrowani jesteśmy tylko na terapii i pomocy pacjentom oraz ich bliskim, dlatego szkolący się mogą w tym czasie tylko obserwować w ciszy i nie mogą zadawać żadnych pytań lub udzielać komentarzy. Jest to niezwykle ważne, by z szacunku dla chorych być na czas na wszystkie sesje i nie przeszkadzać w jakikolwiek sposób, nie powodować hałasu. Wszelkie pytania, komentarze i uwagi prosimy zapisywać – będzie dosyć czasu na ich przedyskutowanie. Przeznaczyliśmy czas wyłącznie dla szkolących się podczas pewnych części sesji (n.p. pierwsze przedpołudnie i wszystkie wieczorne spotkania są tylko dla szkolących się), kiedy można zadawać pytania i przedyskutować prezentowany materiał. Zarówno pacjenci, osoby wspierające i szkolący się beda mieli „zadania domowe” do wykonania. Szczególnie ważne jest, by każdy z uczestników wykonał „pracę nad przekonaniami” i przedyskutował ją zgodnie z instrukcjami przedstawionymi podczas kursu.

Wszyscy uczestnicy zobowiazują się do aktywnego uczestnictwa we wszystkich (przeznaczonych dla nich) sesjach. Wszelkie osobiste sprawy pozostają chronione tajemnicą lekarską.